Wszystkie drogi prowadzą do… Nowego Sącza

Nasza grupa projektowa, tym razem w składzie prof. Beata Bigaj-Zwonek, prof. Izabela Kaczmarzyk, ks. prof. Stanisław Cieślak SJ i ks. dr Krzysztof Homa SJ (pełniąc w tym dniu na ochotnika również dodatkową funkcję naszego dzielnego i ofiarnego kierowcy!) wyruszyła 14 marca szlakiem jezuickiego dziedzictwa do Nowego Sącza, gdzie szeroko otworzono przed nami wszystkie możliwe drzwi: tutejszej rezydencji OO. Jezuitów, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Muzeum Ziemi Sądeckiej, a także Jezuickiego Centrum Edukacji. Ponad dwadzieścia lat temu, w katalogu wystawy „Norbertanie i Jezuici” ks. Jacek Maciaszek SJ pisał: „Jezuici w Nowym Sączu to z jednej strony bogata przeszłość i współtworzenie historii miasta, z drugiej zaś strony kształtowanie teraźniejszości”. Nie mamy wątpliwości – chociaż nasza wizyta nie trwała długo – że nic się w tej materii nie zmieniło!

Urzekła nas nie tylko gościnność (dalej czujemy zwłaszcza zapach pysznej kawy 🙂), ale przede wszystkim aprobata dla naszych zamierzeń, pytań i propozycji współpracy. A w Nowym Sączu, gdzie okiem nie sięgnąć, widać ślady roli, jaką w kulturowym krajobrazie nie tylko miasta, ale całej Sądecczyzny, odegrali jezuici. O najważniejszym miejscach w tym krajobrazie, ludziach, wydarzeniach i dziełach sztuki z ogromnym znawstwem i równie ogromną pasją (a to połączenie zawsze jest fascynujące) opowiedzieli nam nasi przewodnicy po sądeckim dziedzictwie kulturowym – o. Wojciech Łokieć SJ, dr Jakub Bulzak oraz dr Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Ziemi Sądeckiej, którym z całego serca jeszcze raz, również tą drogą dziękujemy!

Wiemy doskonale, jak trudno jest w ciągu kilku godzin podzielić się latami swoich studiów nad lokalnymi dziejami i pełnych emocji doświadczeń wynikających z głębokiego zakorzenienia w sądeckiej ziemi. Tym bardziej chylimy więc czoła wobec tego wszystkiego, co dzięki Nim stało się i naszym udziałem. I jesteśmy pewni, że przygotowując „Itinerarium” jeszcze nie raz w drogę do Nowego Sącza ruszymy, a i nasi wspaniali Przewodnicy zawitają w mury Ignatianum, by o Nowym Sączu i jezuickim dziedzictwie Sądecczyzny opowiedzieć.