9 czerwca 2025 r. gościliśmy w UIK na seminarium naukowym przedstawicieli jezuickich ośrodków badawczych.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wzrost potencjału badawczego w naukach o kulturze i religii w obszarze wkładu kulturowego Jezuitów” oraz współorganizowane przez: Sekcję „Oriens” działającą w ramach ogólnouczelnianego Centrum Historii i Rozwoju Polska – Ukraina; Sekcję ds. relacji chrześcijańsko-muzułmańskich funkcjonującą w Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Ignatianum; Akademię Katolicką w Warszawie – Collegium Bobolanum; Instytut Badawczy Azji Środkowej – Wiara i Rozum (Central Asia Research Institute – Faith and Reason).
Tematem seminarium była społeczna, religijna oraz naukowa działalność jezuitów w Azji Środkowej. Seminarium miało formę hybrydową i zgromadziło wielu badaczy i pasjonatów. Dyskutowano także o współczesnych wyzwaniach religijnych w regionie. Językami seminarium były: angielski, polski i rosyjski. W spotkaniu aktywnie brali udział studenci z Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa UIK. Dyskusja była żywa i pozwoliła na pogłębienie wiedzy oraz wymianę doświadczeń między uczestnikami. Szczególną uwagę poświęcono relacjom między różnymi wspólnotami religijnymi oraz wpływowi polityki państwowej na praktyki religijne na Syberii i w Kazachstanie.
SEMINAR ON CULTURE, RELIGION AND JESUITS IN SIBERIA, KAZAKHSTAN, KIRGIZSTAN
- o. Janez Sever SJ, dyrektor jezuickiego Centrum Kultury INIGO w Nowosybirsku mówił o programach kulturalnych i archiwalnych prowadzonych przez jezuitów w tym syberyjskim mieście.
- o. Remigiusz Kalski SJ, dyrektor Instytutu Badawczego Azji Środkowej – Wiara i Rozum (Central Asia Research Institute – Faith and Reason) oraz Dziecięcego Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego (nad jeziorem Issyk-Kul) zaprezentował inicjatywy akademickie i społeczne realizowane w ramach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Kirgistanie.
- o. Rafał Bulowski SJ, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Azji Środkowej – Wiara i Rozum (Central Asia Research Institute – Faith and Reason), wicedyrektor administracyjny Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), doktorant z Akademii Katolickiej w Warszawie omówił najbliższe plany edukacyjno-naukowe jezuitów w Kirgistanie.
- ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ przedstawił sytuację kulturalną i religijną w Kazachstanie.
- br. Damian Wojciechowski SJ, wieloletni misjonarz w Azji Środkowo-Południowej, dziennikarz, autor licznych publikacji poświęconych Kirgistanowi podzielił się swoimi doświadczeniami.